fbpx

Dancehouse is currently open with COVIDSafe restrictions in place.

Visit our About page for more information.

Dance (Lens) — Live Screenings

1/1
'Scum Ballet' (2017), Angela Goh. Photo by Catherine McElhone.
20—22 August
6:30pm (Friday & Saturday)
2:30pm (Sunday)

Sylvia Staehli Theatre, Dancehouse

Members: $30
Concession/Unwaged: $35
Full Price: $40

One ticket buys you a weekend screening pass (20—22 August) and the entire Dance (Lens) Festival program to watch and re-watch On Demand for 30 days. 

Book

Save 25%.

Become a member

Over one wintery weekend we will be screening the full Dance (Lens) Festival program — but writ large and loud in Dancehouse’s Sylvia Staehli Theatre.

Your Dance (Lens) ticket gains you entry to all live screenings at Dancehouse AND to the full Dance (Lens) program on demand until 29 August.


Live Screening Schedule

Friday August 20

6:30pm — Official Selection Program #1

Mimeisthai (2021), Phoebe Robinson [World Premiere]
(like a) Less Dense Brick (2019), Piaera Lauritz [Australian Premiere]
2 of 2 (2021), Kirsty Lee
you and i are stood (2019), Mischa Baka [World Premiere]
Play As You Go (2020), Alec Katsourakis
Fathom (2021), Dave Meagher

Read more >>

8pm — Being Seen: Screendance Portraits curated by Siobhan Murphy

52 Portraits (2016),  Jonathan Burrows, Matteo Fargion and Hugo Glendinning
Mothers and Daughters (1994), Victoria Marks and Margaret Williams
Veterans (2008), Victoria Marks and Margaret Williams
Alice with black mattress, Riddells Creek, May 2019 (2021), Siobhan Murphy
Kenta Kojiri (2018), Sue Healey
Ema Yuasa (2018), Sue Healey
Nobuyoshi Asai (2018), Sue Healey

Read more >>


Saturday August 21

6:30pm — Official Selection Program #2

SOURSWEET (2021), RDYSTDY & Victoria Chiu
Your Time (2017), Phebe Schmidt
Void (2020), Claire Marshall
Countervail (2017), Lux Eterna & Kathryn Puie [Australian Premiere]
Yinarr (2020), Amelia Jean O’Leary
Stuttgart Corner, Thalia Livingstone [Australian Premiere]
Strategic Choreographies (2021), Leo Tsao

Read more >>

8pm — The House These Films Built curated by André Shannon

Subjects (2018), FlucT
Scum Ballet is Lost (2017), Scum Ballet
Real Real #4, Flora 4 Flora (2019), Enoch Milangi, Amrita Hepi & Future Method Studio
I Want to Make a Film about Women (2019), Dr. Karen Pearlman

Read more >>


Sunday August 22

2:30pm — Official Selection Program #3

Walk With Me (The Series) (2021), Threading Frames [Australian Premiere]
Artifacts from grey skies (2020), Cobie Orger & Lost Few
The Invisibles (2021), WeiZen Ho
A Line Dance (2020), Alison Currie
Caca-Capitalismo (2020), Jonathan Homsey & Monica Guitti

Read more >>

4pm — Formscapes curated by Melissa Ramos

Mass (2019), Fu Le
Cycle RE (2016), Ana Marija Marinov
pretty UGLY (2021), Red-Cor (Corina Andrian)
Outside In (2011), Tove Skeidsvoll and Petrus Sjovik

FOCUS — Formscapes (2021), Melissa Ramos

Read more >>

What will the space be used for?

Have you hired a space at Dancehouse before?